Home » Aktualności » Vassa 2024 – kolejne informacje

Vassa 2024 – kolejne informacje

Tak jak obiecaliśmy, podajemy więcej szczegółów na temat Vassy w 2024 roku.

Jak już pewnie wiecie, pierwszy raz w Polsce, będzie spędzał Vassę mnich z tradycji Theravady. Na ten okres przyjedzie do nas Ajahn Kondañño co jest ponownym ‚testowaniem gruntu’ i wpisuje się w nasz długofalowy plan ustanowienia w Polsce pustelni.

Jest to drugie po „Zimowym Schronieniu” wydarzenie przygotowywane przez Theravada Silesia przy wsparciu Fundacji Theravada. Obydwa te niezwykle znaczące i wyjątkowe wydarzenia mają pokazać poziom nie tylko zainteresowania, ale przede wszystkim rzeczywistego zaangażowania ludzi w rozwój Buddyzmu Theravada w Polsce.

Oto kilka podstawowych informacji dotyczących nadchodzącej Vassy.

Termin od 21.07.2024 do 17.10.2024. Dokładny adres zdecydowaliśmy się podawać na dalszym etapie organizacji i konkretnie zaangażowanym w projekt osobom. W przybliżeniu jest to mała miejscowość w województwie śląskim na północ od Gliwic. Dom jest położony w bardzo urokliwym i spokojnym miejscu pośród lasu.

Przez cały okres trwania Vassy z Ajahnem Kondañño będzie przebywać Anagarika, który między innymi będzie czuwał nad funkcjonowaniem miejsca. Przewidujemy miejsca (w jednoosobowych pokojach) dla dwóch osób świeckich w danym terminie. Preferowane będą osoby, które będą chciały przyjechać na minimum 5 dni.

Będzie to czas dla Waszej indywidualnej praktyki – nie są przewidziane wspólne, poranne czy wieczorne medytacje. Będzie trzeba w dużej mierze opierać się na własnej samodyscyplinie. Najprawdopodobniej po uprzątnięciu po wspólnym posiłku będzie okazja na zadanie Ajahnowi pytania. Można też będzie zaaranżować spotkanie z mnichem przy popołudniowej herbacie.

Uczestnicy Vassy zobowiązują się do przestrzegania 8 wskazań.

Oczywiście będą również codzienne obowiązki. Przygotowywanie posiłku (będzie tylko jeden posiłek dziennie o godz. 9-tej), sprzątanie, koszenie trawy, robienie zakupów, dbanie o budynek oraz podwórko etc.

Koszty wynajmu domu oraz media pokrywa Fundacja Theravada. Natomiast wydatki bieżące związane z zakupem jedzenia oraz innych potrzebnych rzeczy także dla Ajahna oraz Anagariki będą po stronie uczestników Vassy. Jednak jako organizatorzy będziemy starali się udzielić wsparcia w tej kwestii. Możecie też przywieźć ze sobą na miejsce artykuły spożywcze.

Osoby chętne do wzięcia udziału w Vassie prosimy o napisanie do nas wiadomości na adres: vassapl2024@gmail.com My w odpowiedzi prześlemy link do formularza zgłoszeniowego.

Koniecznie przeczytajcie o zasadach pobytu: Vassa 2024 zasady pobytu

Liczba miejsc jest ograniczona.


Odpowiedzi prześlemy tylko wybranym osobom, do dnia 23 maja.